Möödunud aastal mitmekordistus meie puukooli müüdud taimede hulk ja suve lõpu poole olid mitmed sordid otsas. Loetlen alljärgnevalt 20 populaarseimat ilutaime 2022. aastal. Märgitud on enim nõutud liikide ja sortide omadusi, mida aiapidajad on kõrgelt hinnanud. Meil on hea meel, et aiandushuvilised on taas üles leidnud mitmed klassikalised püsililled nagu monardad, siberi iirised, astilbed ja kurerehad.

siberi iiris miss apple

Siberi iiris ‘Miss Apple’ on haruldaselt tumepunaste alumiste kroonlehtedega madalam sort.

Aiasõbrad on taas avastamas siberi iiriste suurepäraste värvidega sordivalikut. Siberi iirised võivad olla üllatavalt vastupidavad ja vähenõudlikud. Eelistades suvel niiskemat pinnast, kasvavad need kauni õiega lilled hästi ka parasniiskes tavalises aiamullas. Eelmisel aastal olid meie valikus populaarsed juba tuntust kogunud sort ‘Silver Edge’ ja uuem sort ‘Miss Apple’.

siberi iiris silver edge

Siberi iiris ‘Silver Edge’ on tõeliselt kuninglik. Sordi õis on korrapärane ja alumised kroonlehed siberi iirise kohta üsna laiad. Suurepärane sügavsinine värv, mida alumistel kroonlehetedel ääristab peenike hõbevalge joon.

hiina astilbe lowlands red

Hiina astilbe ‘Lowlands Red’ on populaarne tänu oma rubiinpunastele kohevatele õisikutele. Tugevama kasvuga hilisem ja pikema õitsemisajaga sort.

Ilupõõsastest on endiselt nõutud nii lodjap-põisenelad, veigelad kui ka enelad. Lodjap-põisenelate hulgas on viimaste aastatega tekkinud rikkalik sordivalik. Alates miniatuursetest kääbussortidest kuni üle 2,5 m kõrgusteni. Lehtede värv kollasest ja erinevatest punakatest kuni mustjaspunasteni. Enelate erinevate liikide hulka on lisandumas mitmeid meil vähemtuntud liike. Õitsvate põõsaste osas on veigelatele õite suuruse ja värvivaliku poolest raske vastast leida. Valikuid rikastab ka mitmete sortide eriline lehtede värv.

Kaunis veigela ‘Rumba’ on kompaktsem tumeroheliste lehtedega ja roosakaspunaste õitega ilupõõsas. Suvel esinev lehtede purpurjas varjund muutub sügiseks tumepurpurjaks sügisvärviks.

lodjap-põsenelas diable do'r

Lodjap-põisenelas ‘Diable D’or’ on veidi heledamate lehtedega, kui oma ühel esivanemal sordil ‘Diablo’. Noored lehed rohkem vasekarva. Suvel hästi tumedad. Tubli kasvuga kompaktne sort. Sobib ka hekiks.

Aedflokside mood käib ikka lainetena. Möödunud aastal oli meil täileik lillakates toonides ja purpursete õitega sortide võidukäik. Lisaks allpool välja toodud sortidele ‘Amethyst’ ja ‘Shapka Monomaha’ olid populaarsed ka sordid ‘Autumn Joy’, ‘Düsterlohe’, ‘Adessa Special Purple’, ‘Taina’ ja mitme teised.

aedfloks amethyst

‘Amethyst’ aedfloks on kaunite sinakaslillade õitega. Värv muutub õhtuti veidi sinisemaks. Mõnevõrra hilisem sort kui ‘ Blue Paradise’.

aedfloks shapka monomaha

Tumedamates lillades toonides aedfloksi ‘Shapka Monomaha’ suured õied on eriti müstilised tänu kergele tooni helenemisele õite keskosa suunas ja tumedale tsenrile.

aedfloks adessa special fire

Aedfloks ‘Adessa Special Fire’. Lillade toonide kõrval olid soositud ka fuksiapunased, karmiinpunased ja lillakaspunased floksid. Hea näide on särava värviga kompaktsema kasvuga sort ‘Adessa Special Fire’.

Mitmel aastal on olnud populaarsed ka heledad sinaka ja lavendli toonidega ehmatatud floksid. Neid sorte iseloomustavad sageli sinakates toonides pungad, mis avanevad heledateks peaaegu valgeteks õiteks, millel kas suuremad või väiksemad sinised ja lavendlikarva laigud või triibud. Esile võib tuua Flame sarja sorte ‘Flame Light Blue’ ja ‘Flame Marine’ ning ka sorte ‘Oblako’ ja ‘Lavendelwolke’.

20 populaarseimat ilutaime

Aedfloks ‘Flame Marine’ on tihedate õisikutega kompaktse kasvuga floks. Kaunid sinised pungad.

aedfloks lavendelwolke

Aedfloks ‘Lavendelwolke’. Kõrgem ja hilisem sort, mille valged õied on kaetud lavendlikarva laikudega. Tume lillakas õie tsenter, millest paistavad kollakad tolmukad. Just avanenud õied tumedamad, vanemad õied heledamad. Õitseb pikalt.

2022. a. olid väga soovitud ka aromaatse lõhnaga monardad . Huvi oli pea kõikide värvitoonide vastu. Siinkohal toon välja ühe tumedaima ja ühe heledaima sordi meie puukooli valikust.

monarda melua appleblossom

Õrnroosade, peaaegu valgete õitega, kompaktse kasvuga aedmonarda ‘Melua Appleblossom’.

aedmonarda knight purple

Aedmonarda sordiseeriale ‘Melua’ eelnenud seeria ‘Knight’  üks uhkemaid värve on tumedama purpurlilla tooniga aedmonardal ‘Knight Purple’. Kompaktsema kasvuga.

hosta great expectations

Hostadest oli taas populaarseim keskmise kasvuga hosta ‘Great Expectations’. Väga heade värvidega hosta sort.

hambuline enelas

Hambuline enelas on eriline oma püstiste õisikute ja hilisema õitsemise (augustis) poolest.

männasmailane cupid

Männasmailaste populaarsus on jätkuvalt kasvamas. Keskmise kõrgusega sort ‘Cupid’ on eelistatud oma mitmevärviliste õisikute poolest. Korraga on näha pungade lillakaid ja õite lillakassiniseid kuni siniseid toone.

aas-kurereha splish splash

Aas-kurereha ‘Splish Splash’ on vahvate mustriliste õitega kõrgem kurereha.

aed-kukekannus astolat

Aed-kukekannus ‘Astolat’ on hübriidide seeria ‘Pacific’ üks roosamad sorte.

liilia fantasiatic raspberry

Taas kord üks ilus aasia liilia ‘Fantasiatic’ seeriast . ‘Fantasiatic Raspberry’ paistab silma oma küpse vaarika punaste säravate õite poolest.

aedfloks adessa orange

Aedfloks ‘Adessa Orange’ on üks paremaid oranžikaid flokse. Kompaktne ja vastupidav.

aedfloks elizabeth arden

Hilisematest aedfloksi sortidest on üks kaunimaid ‘Elizabeth Arden’. Sordil on suured õrnroosad õied.

Need olid 20 populaarseimat ilutaime 2022. aastal. Kõikide menukate taimede pikemat ja täpsemat kirjeldust saad lugeda meie poe lehelt siit Pood