Aiandusaasta lõppedes on aeg teha kokkuvõtteid. Järgnevalt loetlen 20 populaarseimat ilutaime, mida meie kliendid 2021. aastal Rannamäe Puukoolist on ostnud. Lisasin lühidalt ka omadused, miks need taimed nii nõutud on. Varasem kogemus on näidanud, et igal aastal on popularseimate ilutaimede hulgas umbes pooled nö. vanad olijad ja teise poole moodustavad uuemad sordid või päris uustulnukad. Täpsemaid taimede kirjeldusi saab lugeda poe tootelehelt.

aedfloks adinda

Aedfloks ‘Adinda’ on uuem küllaltki kompaktne floksisort lillade flokside hulgas. Õite värvus on säravlilla, õhtuvalguses sügavam sinakaslilla. Õite keskosa ilmestab õrnisinine kuni valge täht. Üsna omapärane õite värvitoon.

aedfloks bright eyes

Aedfloks ‘Bright Eyes’ on vanem sort kuuekümnendatest. Sorti iseloomustavad suured õisikud tugevatel vartel. Suured õied on õrnroosad karmiinpunase südamega. Kindlasti üks tähelepanu keskpunkte igas aias.

Aedfloks ‘Blue Paradise’ on aastaid populaarne olnud ja on ka täna üks parimaid “siniseid” flokse. Õhtu saabudes  (ka pilves ilmaga) omandavad õied peaaegu puhtaid siniseid toone. Üksikõis üsna suur. Taim keskmise kõrgusega.

Aedfloks ‘Modern Art’ on säravate violetse varjundiga fuksiaroosade õitega. Suur valge täht õite tsenris teeb õisiku hästi ilmekaks. Keskmise kõrgusega tugevad varred. Õhtupäike paneb sordi eriliselt särama.

aedfloks jeff's blue

Aedfloks ‘Jeff’s Blue’ õied on õrnalt lillakassinise mustriga, purpurse tsenriga. Õhtuvalguses lisandub sinakaid toone. Ilmekad on ka tumedamad lillad õiepungad. Keskmise kuni madalama kõrgusega sort.

hosta dream queen

Hosta ‘Dream Queen’ on suurepärane keskmise suurusega sort. Ümaraid sinakasrohelisi lehti kaunistavad kollakad triibud lehe kaskel. Sordil on väga hea värvumine. Muster tekib juba noortel lehtedel ja see ei sõltu eriti valguse hulgast. Kaunid valge õied madalamatel vartel.

siberi iiris paprikash

Siberi iiris ‘Paprikash’. Aiasõpradele ei ole ilmselt enam uudis, et siberi iiriste aretuses on saavutatud järjest põnevamaid värvikombinatsioone ja seda eriti punastes toonides. ‘Paprikash’ on üks nendest uuematest sortidest, mille värvides on saavutatud punakaid toone. Sordi varred on madalamad ja hästi harunenud. Meie kogemuste põhjal võib öelda, et siberi iirised kasvavad üsna edukalt mitmesugustel muldadel. Vaid väga kuivas kasvukohas jääb taime kasv ja õitsemine kehvapoolseks.

liilia fantasiatic white hot spot

Aasia liilia ‘Fantasiatic White Hotspot’ on taaskord üks vahva sort seeriast Fanatasiatic. Madalatel vartel üsna silmatorkav kontrast valge ja kirsipunase kuni mustjaspunase vahel. Ei vaja toestamist ja sobib ka potis kasvatamiseks.

männasmailane alba

Virgiinia männasmailased koguvad järjest populaarsust, kui vastupidavad suve teise poole õitsejad, mis lisavad peenrasse õhulist vertikaalsust. Nagu nimigi ütleb on männasmailane ‘Alba’ valgete püstiste õisikutega. Sorti on lihtne kombineerida teiste püsikutega. Sorte on aretatud mitmesugustes värvitoonides alates roosast lõpetades lillakate ja siniste toonidega. Dekoratiivsed on ka taime kuni seitsmestes männastes asetsevad lehed.

liilia chocolate event

Aasia liilia hübriid ‘Chocolate Event’ on väga huvitava värvikombinatsiooniga. Virsikuroosat, beežikat põhivärvi katab šokolaadipruun süda ja vaskpruunid kuni kirsipunased täpid. Juba eemalt ära tuntav sort. Erinevat liiki esivanematelt on päritud küljele või veidi allapoole vaatavad õied.

aedmonarda beauty of cobham

Monardad on tegelikult Eesti aedades olnud juba ammu. Nüüd on vahepeal veidi unustatud püsik taas tuntust kogumas ja lisaks kõrgetele punastele ja roosadele sortidele on aretatud erineva kõrguse ja värviga sorte valgest kuni tumelillani. Mei on üheks nõutumaks sordiks osutunud aedmonarda ‘Beauty of Cobham’. Sordi tumedate purpurpunaste kandelehtede kohal on pidulikud roosad õied. Tugeva kasvuga kõrgem sort. Kõik taimeosad lõhnavad aromaatselt, meenutades veidi piparmünti.

aedmonarda punane

Kõrge punane aedmonarda

Kaunis veigela ‘Alexandra’ on üks paremaid tumeda lehega veigelaid. Õied redisepunased. Põõsas on madalama kasvuga.

deutsia rosea plena

Aed-deutsia ‘Rosea Plena’ õisikutes on tihedalt roosakaid täidisõisi. Deutsiad on vähem tuntud uhked õitsvad põõsad.

kare deustsia codsall pink

Kare deutsia ‘Codsall Pink’ . Kareda deutsia täidisõieline sort. Sordi teeb eriliseks välimiste kroonlehtede roosakaspunane värv. Õied hea lõhnaga. Õitsemise aeg juuni lõpust alates!

Puishortensia ‘Annabelle’. Suurima õisikuga puishortensia. Suuremate õisikute saamiseks tuleks varred umbes 10cm kõrguseks kärpida. Kuivemas kasvukohas kasvab edukalt kui on istutatud poolvarju.

Veigela ‘Olympiade’ on uus särav veigela hübriid. Noored lehed kuldkollased ja lisaks rubiinpunase õied!

Thunbergi kukerpuu ‘Rose Glow’ on mitmekülgselt ilus põõsas. Kaarjatel okstel on noored punsed võrsed ja lehed, mis muutuvad purpurjaks ja hiljem punase-, valge- ja roosakirjuks. Lisaks veel suurepärane erkpunane sügisvärv.

thunbergi kukerpuu bagatelle

Teine vahva kukerpuu sort on ‘Bagatelle’. Kui on vaja punastes toonides madalat kera siis sobib hästi thunbergi kukerpuu ‘Bagatelle’. Sordi noored lehed on erkpunased, vanemad tumepunased ja hiljem tumerohelised. Sügisvärv punane.

hiina astilbe black pearls

Hiina astilbe ‘Black Pearls’ on hilisema õitsemisega tugeva kasvuga sort. Lillakad õisikud on tihedamad ja suured.

veigela red prince

Veigela hübriid ‘Red Prince’ on hinnatud oma säravpunaste õite poolest. Tubli kasvaja, õitseja ja lisaks hea külmakindlusega.

Kõikide taimede kohta saad täpsemalt lugeda, kui külastad POODI