Alustan uut kirjutiste sarja oma ühe lemmikilupõõsaga, mis on näidanud ennast aastaringselt dekoratiivse ja vastupidava tegelasena.
Lodjap-põisenelas ehk lodjapuulehine põisenelas, Physocarpus opulifolius on Põhja-Ameerikast pärit õitsev põõsas. Kõrgust on liigil sõltuvalt sordist 1-3m (uued kääbussordid ka ainult 70 cm). Põõsa oksad on püstised ja vanemas eas kaarduvad. Tüve koor on kestendav. Kooreribad võtavad mõnikord number üheksa kuju, millest tuleneb ka inglise k. nimetus ninebark.

lodjap-poisenelas

Lodjap-põisenela kestendava koore alt paljastuvad punakaspruunid toonid

Lehed on 3-12 cm pikad, 3-5 hõlmaga. Olenevalt sordist rohekad, kollakad, punakad kuni mustjaspunased. Väiksed õied paiknevad tihedates õisikutes ja on valged kuni roosakasvalged. Õitseb mai lõpus ja juunis.

Õied väga lähedalt

Vahvad on ka kobarates olevad kukkurviljad, mis on olenevalt sordist kollakad, punakad või punakaspruunid. Taas tekib tore muster nagu kollakad lehed ja roosakad viljad või mustjaspunased lehed ja  heledamad punakad viljad.

lodjap-põisenelas

‘Diablo’

lodjap-põisenelas

‘Luteus’

Lodjap-põisenelad kasvavad igasugusel mullal ja on külmakindlad (mõnede autorite arvates võib väga kõva pakane näpistada noorte võrsete otsi). Taluvad piisavalt põuda. Puuduvad kahjurid ja haigused. Meil ei tunne nende vastu huvi ei jänksid ega ka kitsed.

Sorte on palju ja neid tuleb pidevalt juurde. Uusimad sordid on sageli kompaktsemad ja madalakasvulised. Järgnevalt mõned näited:

lodjap-põisenelas luteus

Lodjap-põisenelas ‘Luteus’ on üks kõrgemaid kollaselehelisi sorte.

lodjap-poisenelas summer wine

Veinipunaste lehtedega keskmisekasvuline ‘Summer Wine’

lodjap-poisenelas diablo d'or

‘Diablo D’or’ ehk ‘Mindia’ noored lehed. Hiljem suvel lehed vaid veidi heledamad kui ‘Diablo’l.

diablo

‘Diabolo’ või ‘Diablo’ on ilmselt kõige tumedamate, lausa mustjaspunaste lehtedega kuni 2.5m kõrguseks kasvav sort. Silmapaistev nii õitsemise kui ka viljumise ajal. Hekis koos kollastega võib mõjuda isegi liiga tumedana.

lodjap-põisenelas

‘Schuch’ on kompaktne kuni 1,8m algul heledamate, suvel tumedamate punaste lehtedega.

lodjap-poisenelas dart's gold

Keskmise kasvuga 1,5 (2)m ‘Dart’s Gold’ värvub paremini päikese käes kasvades (nagu ka teised kollaselehelised sordid:).

lodjap-poisenelas lady in red

‘Lady in Red’ lehed noorelt erkpinased, suvel vaskpunased (pruunikaspunased). Kõrgus kuni 2m.

lodjap-põisenelas little devil

Üks minivariantidest on kuni 1m kõrguseks kasvav purpurjate lehtede ja roosakate õitega ‘Little Devil’

Lodjap-põisenela sorte on muidugi veel mitmeid ja edaspidi lisan neid siia juurde. Mitmed sordid on hooajal müügil ka Rannamäe Puukoolis.