Ilupõõsaste hulgas on mitmeid uhkeid õitsejaid, keda tuntakse suhteliselt vähe, kuid vääriksid palju rohkem kasutamist. Paljud ilupõõsad õitsevad just õitevaesel ajal ja täidavad aia meeldiva lõhnapilvega. Järgnevalt kirjeldan mõnda huvitavat ilupõõsast, mida ka Rannamäe Puukoolist on võimalik hankida.

Deutsiad (Deutzia)
Deutsiate liike ja hübriide kasutatakse haljastuses üsna mitmeid. Suur osa neist on pärit Jaapanist ja Hiinast. Põõsa kõrgus võib ulatuda 2 meetrini. Rohked õisikud koosnevad kas liht või täidisõielõielistest “tähekestest”. Meeldivalt lõhnavate õite värv on alates valgest kuni karmiinroosani. Õitseb juuni-juuli. Õitsemise ajal avaneb tõeliselt lummav vaatepilt.

deutsia rosea plena

Deutzia x hybrida ‘Rosea Plena’

deutsia strawberry fields

Deutzia x hybrida ‘Strawberry Fields’

Kolkvitsia Kolkwitzia amabilis

Kolkvitsia on pärit Hiinast ja on saanud üheks populaarseimaks ilupõõsaks Euroopas (maailmas:)). Kolkvitsia moodustab kuni 2,5m kõrguse kaarjate okstega põõsa. Õiepungad on tumedamad roosad, õied kellukjad kreemikat ja heleroosat kuni tumedamat roosat värvi, umbes 2,5cm pikad, lõhnavad. Õitseb juuni-juuli. Õitsemine algab umbes sirelite lõpetamise ajal. Kasvab tavalisel aiamullal. Eelistab päikest, kuid lepib ka poolvarjuga. Üks uhkemaid õitsejaid.

Kolkvitsia ‘Pink Cloud’

Hambuline enelas Spirea billardii

Üks omapärane enela liikidevaheline hübriid ka. Hambulise enela õisikud 10-15cm pikustes tihedades pööristes, tumeroosad. Õitseb augustis-septemris, mis on üks väärt omadus. Põõsas on kuni 1,5m kõrgune. Igal kevadel soovitatakse 5-10cm kõrguselt maha lõigata, et saada tugevamad ja rohkem õitsevad võrsed. Tore ja üsna vähenõudlik,  piklike õsikutega ilupõõsas. 

hambuline enelas

Hambuline enelas

hambuline enelas

Hambuline enelas

Lepalehine kletra Clethra alnifolia

Populaarsust koguv lepalehine kletra on pärist Põhja-Ameerikast, kus kasvab pigem niiskematel aladel. Looduses kasvab kuni 3m kõrguseks, meil pigem 1,5-2m. Augustis ilmuvad sordist olenevalt valged kuni intensiivselt roosad pudeliharja meenutavad piklikud ja enamasti püstised õisikud.  Lõhnavad! Täiendab hästi hilissuvel õitevaest rodopeenart. Parim kasvukoht on niiskepoolne ja poolvarjuline. Talub ka täisvarju ja kasvab hästi ka tavalisel aiamullal (mitte aluselisel). Tänu kompaktsele kasvule saab kasutada ka väiksemas aias näiteks püsikupeenra taustana. 

lepalehine kletra ruby spice

Lepalehine kletra ‘Ruby Spice’

Lepalehine kletra ‘Ruby Spice’

Põnevatest leidudest tuleb juttu ka edaspidi.  Head katsetamist!

Neid ja mitmeid teisi ilupõõsaid saab hooajal ka Rannamäe Puukoolist.